Wymiana portu HDMI w konsoli PlayStation 4 SLIM FAT PRO

Nie ma co się rozpisywać, uszkodzenie portu HDMI w konsolach PlayStation 4 SLIM, FAT i PRO to codzienność w naszym serwisie konsol. Codziennie wymieniamy takie porty zarówno w wersjach PS4 jak również w konsolach PlayStation 5.

Do uszkodzenia portów dochodzi najczęściej z powodów mechanicznych z winy samego użytkownika, jednak dość często w serwisie mamy do czynienia z uszkodzeniem połączeń pinów na płycie głównej. Być może temperatura pracy konsoli lub mała ilość stosowanego lutowia w fabrykach powoduje, że po pewnym czasie cyna utylizuje się. Pomimo, że nie znamy konkretnej przyczyny, wiemy jak ją bezpowrotnie wyeliminować.

 

Uszkodzony transmiter, skaler, retimer w konsoli

Nie zawsze brak obrazu w konsoli musi oznaczać uszkodzony port HDMI. Najważniejszym układem elektronicznym odpowiadającym za wyświetlanie obrazu jest transmiter HDMI, w konsolach XBOX zwany jest retimerem. Jego zadanie to m.in dostosowanie odpowiedniej rozdzielczości do podłączonego wyświetlacza, wzmacnianie sygnału i redukcję zakłóceń. Jego uszkodzenie objawia się podobnie jak uszkodzenie portu HDMI – brakiem obrazu na TV. Diagnoza uszkodzenia wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności posługiwania się multimetrem, odpowiednie rezystancje na pinach tego układu oraz drobnicy wokół niego umożliwiają niemal 99% diagnozę jego uszkodzenia.